Personal menu

Кои са "пиратите" на най-политическия клуб в света

Кои са "пиратите" на най-политическия клуб в света

Санкт Паули се завърна в елита на Германия след дългогодишно „изгнание“. Миналата година „пиратите“ станаха шампиони във Втора Бундеслига, нещо повече, другият отбор от Хамбург – Хамбургер, остана в подножието на местата даващи право на промоция в Първа Бундеслига, а може би вторият най-голям съперник, не само локален, а и по много линии, включително и идеологически, изпадна от второто ниво на немския футбол. Става въпрос за отбора на Ханза Росток.

"Стадион Милернтор" се намира в едноименния квартал Санкт Паули, който преведено от немски означава св. Павел. В миналото този район е бил населяван основно от бедните и пристанищните работници в Хамбург, дом е и на много имигранти. Кварталът е известен както с нощния си живот, така и с трафика на наркотици, проституция и други незконни дейности. Футболният клуб е един от малкото в Европа, който показва политическа активност и това не е от вчера. Преди няколко дни „кийцкикер“ обявиха, че ще напуснат социалната мрежа Х, която е собственост на Илон Мъск, а като причина изтъкват, че тази платформа се е превърнала в „машина на омраза“. Но къде са феновете?

Феновете на Паули са може би едни от най-политически активните привърженици в Европа, а защо не и в света. От край време се знае за техните позиции по много политически теми. Те са силно леви, комунисти, антифашисти, антирасисти, анархисти, борци срещу антисемитизма, а поне от десетилетие са и с "джендър" приятелски настроения. Пънк културата е силно развита. Във фенския фолклор на Германия са познати като „кърлежите“ или „паразитите“. Причината е, че според много голяма част от ултрасите на другите отбори, тези на Паули живеят основно на социални помощи, а други заработват като дилъри или под една или друга форма са в бизнеса с наркотици и греховни удоволствия.

Регистрирани са над 400 фенклуба в Германия и Европа. Дългогодишно е приятелството между „кийцкикер“ и запалянковците на шотландския Селтик. То датира още от 70-те години на XX век. Къде по идеологическа линия, къде заради феновете на Хамбургер, които са приятели с тези на Рейнджърс. Но през последната година има търкания между някои от главните фракции на "келтите" и "пиратите". В момента отношенията между тях са сложни и обтегнати. Причина за това стана военната кампания на Израел срещу Палестина. Според някои „леви“ групи в Европа и основно в сектора на Селтик, ултрасите на Паули не са засвидетелствали категорична подкрепа за палестинския народ и не са осъдили действията на "израелските империалисти" подобаващо. В Сектора на Селтик вече стана традиция да се веят палестински флагове.

В интерес на истината, наистина „пиратите“ не осъдиха толкова крайно действията на Израел, поне не толкова подобаващо като някои привърженици на други отбори. Причините са две – всяка по-крайна акция може да се отчете като антисемитизъм, където в Германия това е по-особена тема. А все пак организираните фенове на Паули се борят и с антисемитизма. Другата произлиза от първата причина, а именно приятелстовто им с Апоел Тел Авив.

Нещо повече, в първите дни на кампанията на Израел в Газа, от сектора на хамбургчани издихнаха транспарант, който гласеше – From Gaza to Palestine – fight antisemitism. Free Palestine from Hamas. От Bhoys Celtic им отговориха с транспарант – Fuck St. Pauli. Free Hamburg from hipsters. Групировки на Паули са в приятелски отношения с такива на Бабелсберг, Вердер Бремен, Сампдория, Байерн Мюнхен и др.

Преди около 20 години, феновете на „пиратите“ спасиха своя отбор от фалит. Паули бе в много лошо финансово състояние, но след успешна маркетинг кампания, ситуацията в клуба започна да се стабилизира. Основна причина за „закърпването“ на положението имаха ултрасите на „кийцкикер“, които превърнаха успешно „черепа с костите“ в силно разпознаваемо лого и дори го издигнаха в модна линия. Клуб и фенове заедно излязоха от дупката, а кулминацията бе влизането в Бундеслигата.

Въпреки това, „пиратите“ имат много противоречиви акции. Два са най-пресните примери. Единият бе от европейското в Германия, когато ултраси на Паули разпънаха транспарант на своя стадион, който гласеше - Клубна любов, вместо любов към страната. Друг случай, който е много по-пресен, артикул, който се прие много негативно сред ултрас сцената в Германия. Става въпрос за тениска, чийто дизайн включва задраскан кръст.

Добави коментар
*