Personal menu

"Жълто-зелената" агитка: И преди и сега, Добруджа е българска!

07.09. е важна дата от българската история, за която сякаш не се говори особено много извън пределите на Южна Добруджа. На тази дата се отбелязва краят на Добричката епопея, сражение от Първата световна война, в което местното население и части на Трета българска армия отблъскват настъплението на румънци, руснаци и сърби от Добрич. Най-критичните сражения се водят именно на 07.09., а ключова за българската победа се оказва дръзката атака на ген. Иван Колев. Тази победа и успехът на българската войска при Тутракан се оказват решаващи за освобождението на Южна Добруджа, поне до края на Първата свеотвна война, след това областта преминава отново в румънски ръце. Но преди 84 години, на същата дата се сключва Крайовската спогодба, с която Южна Добруджа се връща в границите на България.

"Жълто-зелената" агитка отбеляза тази паметна дата с транспарант с надпис "ДОБРИЧЪ НАШЪ! 07.IX.1916г.". Беше запалено и пиро под възгласите: И преди и сега Добруджа е българска! Миг по-късно, феновете на двата отбора скандираха заедно "Българи-юнаци!" и запяха вече традиционната за ултрасите патриотична песен "Българин да се наричам, първа радост е за мен!". Добра бройка от "чуковете" на това далечно за тях гостуване.

Срещата завърши 2:0 за домакините, които спечелиха важни 3 точки в битката за местата даващи право на промоция за Първа лига. Головете паднаха в 34' минута (Д. Пиргов) и  в 90' минута (А. Ангелов). Получи се здрав, мъжки мач, в който преобладаваха единоборствата. В следващия мач "Миньор" ще посрещне Спортист Своге, а Добруджа ще гостува на Беласица Петрич.